RPH

Rancangan Pengajaran Harian 3








RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN UNIT 3


Tarikh/Hari :  14  Mac  2011/Isnin                                   Masa :8.30 – 9.00 pagi (30 minit)
Kelas :     Tahun  6 Bestari                                             Bilangan Pelajar :  36 orang
Mata Pelajaran :  Pendidikan Islam                                    
Tajuk :  Syarat Sah Puasa
Objektif : Murid dapat ;
 Aras 1 :
1.    Menyatakan syarat-syarat sah puasa.
2.    Gigih melaksanakan tanggungjawab.        
Aras  2 :
1.    Menghuraikan syarat-syarat sah puasa.
2.    Peka terhadap keperluan masyarakat..
Aras  3 :
1.    Menyelesaikan masalah yang berkaitan dengan syarat-syarat sah puasa.
2.    Menyatakan hari-hari yang diharamkan puasa.
3.    Suka bersedekah.

Pengetahuan sedia ada :  Murid telah mengetahui syarat wajib dan rukun puasa.

Konsep : Mengetahui dan syarat-syarat sah puasa

Bahan : 
1.    Lembaran kerja.
2.    Carta syarat-syarat sah puasa.
3.    Carta hari-hari yang diharamkan puasa.
Nilai : 
1.    Istiqamah melaksanakan ibadah puasa.
2.    Ikhlas beribadah kepada Allah Ta’ala.
3.    Suka dan ikhlas bersedekah.


                                            
19                                   BAHAN  PENGAJARAN  PEMBELAJARAN
Kemahiran :  Banding beza;
1.    Syarat sah puasa
2.    Rukun puasa
3.    Syarat wajib puasa


Langkah/
Masa


Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Catatan


Aktiviti Guru

Aktiviti Murid




Langkah 1


Set Induksi

7 minit

1. Doa belajar

2.Syarat sah puasa


1. Guru membaca doa belajar bersama murid.

2. Mempamerkan carta syarat-syarat sah puasa.

3. Bersoal jawab tentang syarat sah puasa dan mengaitkan dengan isi pelajaran.


1. Murid membaca doa belajar bersama guru.

2. Murid melihat carta syarat-syarat sah puasa yang dipamerkan oleh guru.

3. Murid menjawab soalan yang dikemukan oleh guru.










Langkah 2

Perkembangan

15 minit

1. Syarat sah puasa

2.Huraian syarat sah puasa

3. Menyelesaikan masaalah yang berkaitan dengan syarat sah puasa

4. Hari-hari yang diharamkan puasa


1.Menerangkan syarat sah puasa

2.Menjelaskan huraian syarat-syarat sah puasa

3.Perbincangan masaalah yang berkaitan dengan syarat sah puasa

4. Sumbang saran hari-hari yang diharamkan puasa

1.Menyebut syarat-syarat sah puasa

2.Menjelaskan huraian syarat sah puasa

3.Menyebut sah atau batal masasah yang berkaitan dengan syarat sah puasa

4.Menyebut hari-hari yang diharamkan berpuasa










Langkah 3




Penutup

8 minit






1.Bersoal jawab tentang ;
Syarat sah puasa masaalah yang berkaitan syarat sah puasa dan hari yang diharamkan berpuasa.

2. Padanan Syarat


sah puasa dengan huraiannya.

3. Menyenaraikan syarat sah puasa dan hari yang diharamkan berpuasa.

4. Menyalin padanan syarat sah puasa.


1. Menyoal murid secara rambang tentang : pengertian,
hukum, dalil naqli, tahun disyariatkan puasa dan hikmah-hikmah puasa.

2. Mengedarkan lembaran kerja


mengikut aras kumpulan murid dalam kelas.




1. Menjawab soalan-soalan yang dikemukan oleh guru tentang ; pengertian, hukum, dalil naqli,
tahun disyariatkan
puasa dan hikmat puasa.



2. Menjawab soalan lembaran kerja yang diberikan oleh guru.


Murid disarankan menghayati tuntutan ibadah puasa.


Refleksi : 
Murid :33 orang dari 36 orang  murid menguasai aras masing-masing.
Guru : Pengajaran dan pembelajaran dapat dijalankan dengan jayanya.
Rumusan :  Pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan baik mengikut perancangan   
                    yang dirancang dan murid yang tidak menguasai aras diberi pemulihan.







                                               RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
                                                                 Hari Kedua
Tarikh/Hari      : 10/5/2011 / selasa                                         Masa          :    9.45-10.15
Kelas               : 6 Harmoni                                                     Bil. Pelajar  :    38 Orang
M/Pelajaran     : Ibadah
Tajuk               : Syarat wajib Puasa
Objektif           : Murid akan dapat      :
                                                Aras 1  : Menyebut pengertian syarat wajib puasa
                                                Aras 2  : Menerangkan maksud wajib puasa.
                                                Aras 3  : Membezakan secara lisan dan tulisan syarat wajib dan                                                        
                                                             Rukun Puasa..

Pengetahuan Sedia Ada :Murid biasa melakukan  puasa
Konsep                    :Pengertian syarat wajib puasa
Sumber pengajaran: Carta  dan Lembaran kerja.
Penghayatan/Nilai: Gigih melaksanakan tanggung jawab
                                      - Mengetahui dan meyakini kewajipan puasa
                              - Sentiasa menjaga kesempurnaan puasa.

Kemahiran Berfikir : Menulis dan menyusun  
                                - Menyenaraikan 
                                - Mengklafikasi       
                                                                      9

Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi
Syarat wajib
puasa
Guru mempamirkan carta gambar orang ramai di pasar Ramadan
Guru bersoaljawab berkaitan dengan gambar.
Guru mengaitkan gambar dengan tajuk pelajaran.
Melihat gambar
Yang dipamirkan
oleh guru.


Murid bebas menjawab mengikut persepsi masing-masing.

Kaedah soal jawab




Perkembangan 1
Syarat wajib puasa
Guru mengulang kembali rukun puasa, 2 perkara.
-Niat
-Menahan diri.
Secara ringkas tetapi
padat
Murid mendengar dan mengigat
mengulang
Perkembangan 2


Syarat wajib puasa
Guru bersoaljawab    
-apa agama kamu?
-berapa umur kamu?
-akal kamu ?
-kemampuan kamu?

Guru menghubung kait jawapan murid dengan tajuk
Murid menjawab soalan guru secara kelas.


Sesi  percambahan fikiran

               
                                                                          10
Perkembangan 3
Syarat wajib puasa
Guru memberi penerangan dan huraian.
-erti Islam dan Kafir
-erti baligh
-maksud berakal
-maksud mampu
Murid mendengar, faham sambil membuat nota ringkas
Sumbang saran
Perkembangan 4
Syarat wajib puasa
Lembaran kerja
Guru mengedarkan lembaran kerja
-guru memberi bimbingan

Murid membaca,munulis dan menjawab lembaran kerja
Penilaian
formatif
Kesimpulan
Syarat wajib puasa
Rumusan
-Guru mengulang dan merumus semula syarat wajib puasa
-soal jawab sebagai pengukuhan
-Nasihat dan penutup
Murid
- mendengar
-menjawab
Peneguhan dan pengukuhan

Refleksi: Murid sering keliru diantara rukun dan wajib, apabila menjawab soalan lisan murid sering mecampurkan rukun puasa dengan syarat wajib puasa.



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
HARI KETIGA

Tarikh:      12.05  2011/    (Isnin )                                        Masa :8.30 – 9.00 pagi (30 minit)
Kelas :     Tahun  6 Harmoni                                                 Bilangan Pelajar :  38 orang
Mata Pelajaran :  Pendidikan Islam                                    
Tajuk :  Syarat Sah Puasa
Objektif : Murid dapat ;
 Aras 1 :
1.    Menyatakan syarat-syarat sah puasa.
2.    Gigih melaksanakan tanggungjawab.        
Aras  2 :
1.    Menghuraikan syarat-syarat sah puasa.
2.    Peka terhadap keperluan masyarakat..
Aras  3 :
1.    Menyelesaikan masalah yang berkaitan dengan syarat-syarat sah puasa.
2.    Menyatakan hari-hari yang diharamkan puasa.

Pengetahuan sedia ada :  Murid telah mengetahui syarat wajib dan rukun puasa.
Konsep : Mengetahui dan syarat-syarat sah puasa
Bahan : 
1.    Lembaran kerja.
2.    Carta syarat-syarat sah puasa.
3.    Carta hari-hari yang diharamkan puasa.
Nilai : 
1.    Istiqamah melaksanakan ibadah puasa.
2.    Ikhlas beribadah kepada Allah Ta’ala.
3.    Suka dan ikhlas bersedekah.


                                                              12
                                  BAHAN  PENGAJARAN  PEMBELAJARAN
Kemahiran :  Banding beza;
1.    Syarat sah puasa
2.    Rukun puasa
3.    Syarat wajib puasa


Langkah/
Masa


Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Catatan


Aktiviti Guru

Aktiviti Murid




Langkah 1


Set Induksi

7 minit

1. Doa belajar

2.Syarat sah puasa


1. Guru membaca doa belajar bersama murid.

2. Mempamerkan carta syarat-syarat sah puasa.

3. Bersoal jawab tentang syarat sah puasa dan mengaitkan dengan isi pelajaran.


1. Murid membaca doa belajar bersama guru.

2. Murid melihat carta syarat-syarat sah puasa yang dipamerkan oleh guru.

3. Murid menjawab soalan yang dikemukan oleh guru.










Langkah 2

Perkembangan

15 minit

1. Syarat sah puasa

2.Huraian syarat sah puasa

3. Menyelesaikan masaalah yang berkaitan dengan syarat sah puasa

4. Hari-hari yang diharamkan puasa


1.Menerangkan syarat sah puasa

2.Menjelaskan huraian syarat-syarat sah puasa

3.Perbincangan masaalah yang berkaitan dengan syarat sah puasa

4. Sumbang saran hari-hari yang diharamkan puasa

1.Menyebut syarat-syarat sah puasa

2.Menjelaskan huraian syarat sah puasa

3.Menyebut sah atau batal masasah yang berkaitan dengan syarat sah puasa

4.Menyebut hari-hari yang diharamkan berpuasa










Langkah 3




Penutup

8 minit






1.Bersoal jawab tentang ;
Syarat sah puasa masaalah yang berkaitan syarat sah puasa dan hari yang diharamkan berpuasa.

2. Padanan Syarat


sah puasa dengan huraiannya.

3. Menyenaraikan syarat sah puasa dan hari yang diharamkan berpuasa.

4. Menyalin padanan syarat sah puasa.


1. Menyoal murid secara rambang tentang : pengertian,
hukum, dalil naqli, tahun disyariatkan puasa dan hikmah-hikmah puasa.

2. Mengedarkan lembaran kerja


mengikut aras kumpulan murid dalam kelas.




1. Menjawab soalan-soalan yang dikemukan oleh guru tentang ; pengertian, hukum, dalil naqli,
tahun disyariatkan
puasa dan hikmat puasa.



2. Menjawab soalan lembaran kerja yang diberikan oleh guru.


Murid disarankan menghayati tuntutan ibadah puasa.


Refleksi : 
Murid :       33 orang dari 38 orang  murid menguasai aras masing-masing.
Guru :         Pengajaran dan pembelajaran dapat dijalankan dengan jayanya.
Rumusan :  Pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan baik mengikut perancangan   
                    yang dirancang dan murid yang tidak menguasai aras diberi pemulihan.


No comments:

Post a Comment